Kiedy marzenie o własnych czterech ścianach w końcu jest bliskie spełnienia, na drodze do szczęścia stają formalności. To kwestie znienawidzone przez wszystkich, podejmujących się budowy domu. Co więcej, nie mogą one zostać pominięte. Jak nie pogubić się w nadmiarze dokumentów, bez których pracownia architektoniczna nie będzie mogła rozpocząć pracy nad projektem? Jak wyglądają kolejne etapy doprowadzenia inwestycji do skutku? Znamy odpowiedzi!

MPZP – skrót, bez znajomości którego ani rusz

Chcąc wybudować dom na posiadanej działce, należy zapoznać się z jej statusem w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Z tego aktu wynika, w jaki sposób można wykorzystać dany teren, aby budowa nieruchomości nie naruszyła jego ustaleń. Po wypis oraz wyrys z MPZP należy zgłosić się do Urzędu Gminy lub Wydziału Architektury, skąd zostanie on wydany w ciągu kilku dni. Jeśli natomiast dla terenu pod zabudowę nie został stworzony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, konieczne będzie zgłoszenie się do Wydziału Architektury po warunki zabudowy. W tym celu trzeba dostarczyć projekt domu oraz szereg innych dokumentów, w tym m.in. kopię mapy zasadniczej.

O tym nie można zapomnieć: zorganizowanie przyłącza

Kolejnym krokiem, którego musi się podjąć inwestor, jest ubieganie się o przyłączenie do sieci. Zorganizowanie dostarczania energii elektrycznej, kanalizacji, gazu i prądu na teren placu budowy bywa problematyczne, gdyż wymaga zgłoszenia się do odpowiednich instytucji i złożenia odpowiednich wniosków. Do tego konieczne jest posiadanie mapy do celów projektowych, sporządzonej przez geodetę. Dopiero potem należy się zająć zleceniem projektu domu, najlepiej wybierając sprawdzone studio architektoniczne. Nasza firma PSW Architektura to najlepszy wybór dla tych, którym zależy na otrzymaniu profesjonalnie wykonanego projektu, gwarantującego szybkie otrzymanie pozwolenia na budowę.

Wsparcie osób z branży to nieoceniona pomoc

Procedura ubiegania się o pozwolenie na budowę, poszukiwanie sprawdzonej ekipy budowlanej i kolejne wizyty w urzędach są na tyle wyczerpujące, że potrafią skutecznie zniechęcić do budowy wymarzonej nieruchomości. Dlatego warto jest korzystać ze wsparcia biur architektonicznych, oferujących zajęcie się formalnościami. Jeśli nie mają Państwo ochoty wypełniać wniosków, tracić czasu w urzędach ani borykać się z gromadzeniem dokumentów, zachęcamy do współpracy. Zajmiemy się wszystkim, reprezentując Was, jako pełnomocnicy. W ten sposób będą mogli Państwo cieszyć się budową domu, unikając stresu związanego z kwestiami formalnymi, na których nasza ekipa PSW Architektura zna się, jak mało kto. Zapraszamy!