Dom parterowy, piętrowy, a może bliźniak? Pomoc profesjonalisty może się przydać!
Decydując się na budowę domu jednym z najważniejszych etapów inwestycji jest wybór odpowiedniego projektu. Podstawową kwestię stanowi przeanalizowanie, jaki kształt ma nasza działka. Ponadto, należy zastanowić się nad wyborem typu domu: jednorodzinnym lub wielorodzinnym. Podjęcie ostatecznej decyzji okazuje się niezwykle trudne. Przede wszystkim dlatego, że osoby, które na co dzień nie mają styczności z branżą budowlaną po prostu nie wiedzą, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę. Jednym z najlepszych rozwiązań jest skonsultowanie się ze specjalistą. Informacje znalezione w Internecie najczęściej nie przynoszą odpowiedzi na podstawowe zagadnienia. Nadmiar wiadomości, chaos na stronach internetowych oraz brak aktualizacji powoduje, że trudno jest odnaleźć się w takim gąszczu informacji. Dużo łatwiej i szybciej jest poradzenie się profesjonalisty, który zna branżę budowlaną od podszewki.
Typ budynku a wielkość działki
Jeśli posiadamy niewielką działkę, np. wąską, najlepszym rozwiązaniem może okazać się wybudowanie domu piętrowego lub domu parterowego z poddaszem do adaptacji. W ten sposób można „zaoszczędzić” powierzchnię działki, ponieważ długość i szerokość budynku będzie mniejsza, ale dzięki wykorzystaniu piętra, uzyskana zostanie odpowiednia powierzchnia użytkowa. Taka oszczędność pozwoli na wygospodarowanie na działce pięknego ogrodu, garażu lub też pomieszczenia gospodarczego. Posiadając działkę przestronną, w zasadzie nie ma większych problemów przy doborze projektu. Można zdecydować się na dowolny projekt (oczywiście pewne ograniczenia wynikają z przepisów prawa oraz wydanych warunków zabudowy). W tym przypadku wybór pomiędzy domem parterowym lub piętrowym zależy od indywidualnych preferencji inwestorów. Które rozwiązanie jest mniej kosztowne? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jest to kwestia uzależniona od wielu czynników, na które nie mamy wpływu, jak rodzaj gruntu.
Jak powinien wyglądać rozkład pomieszczeń w domu?
Po wyborze rodzaju budynku należy dokładnie przeanalizować, jak powinien wyglądać nasz dom. Konieczne będzie rozplanowanie rozkładu pomieszczeń oraz ustalenie, jaka powierzchnia użytkowa okaże się dla nas optymalna. W końcu nie sztuką jest stworzenie kilku małych pomieszczeń, w których trudno będzie się poruszać. Dom powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby pokoje były przestronne, odpowiednio usytuowane. Często klienci mają sprecyzowane oczekiwania, np. chcą, aby przy sypialni znajdował się balkon, z którego będzie widać ogród. Standardem w dzisiejszych czasach jest projektowanie osobnej garderoby, spiżarni, pomieszczeń gospodarczych, pralni czy suszarni. Odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń to nie lada wyzwanie. Bardzo istotne jest, aby jeszcze przed wizytą u architekta sprecyzować wymagania. Świadczone przez nas usługi projektowe obejmują nie tylko przygotowanie projektu, ale także przeprowadzenie Klienta przez każdy etap inwestycyjny. Nasi specjaliści doradzają, pomagają, przygotowują wizualizacje projektowanego obiektu, kosztorysy oraz zajmują się uzyskaniem niezbędnych pozwoleń. Słowem – zadbamy o wszystko!