Pozwolenie na budowę – kto może się o nie ubiegać i co trzeba wiedzieć?
Każdy budynek może powstać tylko i wyłącznie wtedy, gdy uzyskamy decyzję o pozwoleniu na budowę. Dokument ten zezwala na jej rozpoczęcie i prowadzenie lub wykonywanie innych robót budowlanych. Powstawanie domów jednorodzinnych, zabudowy szeregowej, hal magazynowych i innych budowli jest wieloetapowym działaniem, wskutek którego rozważyć trzeba szereg jeszcze innych, zróżnicowanych uwarunkowań i dotrzymać precyzyjnie określonych wymogów. Zanim jednak nastąpi finał, przed każdym inwestorem czeka mnóstwo procedur urzędowych i formalności do spełnienia. Od czego zacząć ten żmudny i długotrwały proces?
Trudne początki – działania wstępne
Pieszym etapem jest uzyskanie warunków zabudowy lub wypisu z miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego. W sytuacji, gdy nasza działka nie jest objęta planem, musimy postarać się o decyzję o warunkach zabudowy. Do powyższego wniosku załączamy kopie mapy zasadniczej oraz dokumenty poświadczające, że istniejące bądź też projektowane uzbrojenie działki jest wystarczające, by zrealizować inwestycję. Do tego dodajemy kartę katalogową z projektem domu i dowód opłaty skarbowej (kiedy inwestycja dotyczy innego przedsięwzięcia niż dom jednorodzinny). Jeżeli uprawniony organ (wójt, burmistrz lub prezydent miasta) stwierdzi braki formalne we wniosku, zostaniemy wezwani do ich uzupełnienia w ciągu 7 dni.
Projekt i jego adaptacja do działki
Jeżeli już uporamy się z pierwszym etapem, możemy zająć się wyborem projektu budowlanego. Jednocześnie staramy się sformalizować:
- zamówienie mapki u geodety do celów projektowych,
- wykonanie badań geotechnicznych (nie zawsze jednak jest to niezbędne),
- złożenie odpowiednich wniosków o wydanie warunków przyłączy do sieci.
Wybór projektu domu to kluczowy element dla całej inwestycji. Przede wszystkim musi on być prawidłowo zaadaptowany, dopasowany do działki, jej wymiarów i spełniający warunki ustalone przez urząd danej gminy. Poprawnie sporządzony projekt budowlany posiada: część opisową, konstrukcyjną, instalacyjną, architektoniczną oraz charakterystykę energetyczną, a także zgodę na wprowadzenie ewentualnych modyfikacji.
Bezcenne usługi architektoniczne
Nie każdy posiada jednak wystarczająco dużo czasu na dokładne zajęcie się całością prac, zlecając je najczęściej różnym pośrednikom. Skutki takich działań nie zawsze są dla nas zadowalające i mimo wszystko często kończą się osobistą interwencją. Kompleksowa fachowa pomoc, w takiej sytuacji jest na wagę złota. Studio architektoniczne PSW Architektura to gwarancja oszczędności czasu i pieniędzy. Nasi architekci działają z największym zaangażowaniem w interesie i imieniu klienta. Rzetelnie opracowana dokumentacja, przeprowadzanie analiz architektonicznych, wykonanie adaptacji gotowych projektów oraz wiele innych szczegółowych działań, to tylko część czynności oferowanych przez naszą firmę. Zapraszamy na konsultacje i pierwsze niezobowiązujące , bezpłatne spotkanie.