Najważniejszym momentem po podjęciu decyzji o budowie domu, jest wybór odpowiedniego projektu. To jednak niełatwe zadanie, przede wszystkim dlatego, że projektowanie wiąże się z przestrzeganiem wielu ograniczeń, chociażby w przypadku usytuowania domu. W głównej mierze ograniczenia te wynikają z przepisów prawa, ale również warunków zabudowy wydanych przez urząd. Należy zauważyć, że prawo budowlane składa się z bardzo restrykcyjnych norm. Szczególnie problematyczna jest sytuacja, gdy działka ma nietypowe wymiary – jest wąska lub krótka. W takim przypadku dobranie gotowego projektu okazuje się w zasadzie niemożliwe. Jedyne wyjście to wybór indywidualnego projektu, który zostanie stworzony przez specjalistów po zdefiniowaniu potrzeb Klienta.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego projektu domu?

Dom to wyjątkowe miejsce, w którym mieszkańcy chcą czuć się swobodnie. Niezwykle istotne jest przemyślenie rozkładu pomieszczeń, wielkości oraz ilości okien i drzwi. Nie da się zaprzeczyć, że podjęte decyzje niosą za sobą daleko idące skutki. Oczywiście po rozpoczęciu prac budowlanych istnieje możliwość dokonania pewnych odstępstw od projektu – jednakże należy uważać, aby nie były to zmiany istotne, do których wprowadzenia konieczne jest dopilnowanie dodatkowych formalności. Budowa domu to bardzo duża inwestycja. Należy rozważać wyłącznie takie projekty domów, które spełniają wszystkie oczekiwania. Nie warto jest wybierać projektu, kierując się wyłącznie aspektem finansowym, chociaż ważne jest dokładne rozplanowanie budżetu. Należy mieć na względzie fakt, że czasami lepiej wybrać projektu domu niewiele większego i droższego, niż się planowało, jeśli jest on odzwierciedleniem naszych marzeń.

Dom marzeń nie powstanie bez pozwolenia na budowę

Dom buduje się z myślą, że będziemy w nim mieszkać przynajmniej kilkanaście lat, a potem posłuży on także przyszłym pokoleniom, zapewniając miejsce do życia naszym dzieciom i wnukom. W związku z powyższym należy dokładnie przeanalizować każdy krok inwestycji. Zaczynając od wyboru działki, poprzez zakup odpowiedniego projektu, a kończąc na wybudowaniu domu. Przede wszystkim należy zauważyć, że na inwestorach spoczywa wiele formalności – uzyskanie potrzebnych pozwoleń, w tym m. in. wykonanie map przez geodetę, złożenie wniosków o warunki przyłączy do sieci. Nie da się zaprzeczyć, że osoby spoza branży budowlanej często mają duży problem z ustaleniem, co i kiedy należy robić. Na dopilnowanie wszystkich formalności trzeba poświęcić dużo czasu pilnując, by nie opóźnić rozpoczęcia budowy. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem będzie udzielenie pełnomocnictwa profesjonalistom, którzy zajmą się wszelkimi sprawami urzędowymi. Nasz zespół to grono profesjonalistów, które nie tylko przygotowuje projekty architektoniczne, ale także na podstawie pełnomocnictw zajmuje się składaniem wniosków, uzyskiwaniem pozwoleń oraz prowadzeniem nadzoru autorskiego w imieniu Klientów.